na nem Lellén (még csak nem is Maroslelén), hanem Csongrád megyében, az elmúlt néhány hónapban.
Természetesen egy ilyen rövid kis összefoglaló alatt nem lehet mindent számba venni, csak a legfontosabb eseményeket igyekszem kiemelni.
Az olvasásnépszerűsítő programok, író-olvasó találkozó, előadások egy másik posztba kerülnek majd. Az általatok szervezett számtalan programról (kézműveskedés, játszóház) pedig ti tudtok beszámolni, illetve egymás facebook falán találhatók információk.
A legutóbb ott hagytam abba, hogy elkészült a nagyéri leltár és feldolgozásra került az újszentiváni állomány.
A nyár elmúltával a munka nem múlt el. Sőt.
Szeptemberben szintén egy átadó/átvevő leltárral kötöttük össze az állományrevíziót Csanyteleken. A régóta csak gyarapodó állomány nagy ráncfelvarráson esett át. Sok napi kemény munkával sikerült az állományt igen jelentősen leapasztani közel a felére. Ezzel párhuzamosan lehetőségünk volt sok feleslegessé váló polctól megszabadulni, a könyveket szellősen, állítva elhelyezni, így egy sokkal barátságosabb, felhasználóbarátabb könyvtárat kialakítani. Amint az elkövetkező hetek mutatták, ez sikerült is, mert igencsak megtelt élettel a könyvtár, köszönet érte az új kollegának!
Közben, csak hogy ne unatkozzunk megjártuk Tolnát-Baranyát. Szeptember elején Szekszárdon és Tolna megyében vettünk részt a KSZR műhelynapokon, ahonnan ismét sok új ötlettel gazdagabban térhettünk haza. Mindig hasznos találkozni az ország más könyvtárosaival.
Szeptember hónap nem csak a KSZR-é volt. Bár megritkultak sajnos a megyei továbbképzések, azért ezt a feladatunkat is igyekszünk ellátni. Idén kombináltuk egy másik jogszabályban rögzített feladattal, ami számunkra nem csak kötelesség, de valóban őszintén felvállalt munka is, a minőségbiztosítás alapjainak népszerűsítése és megismertetése a nyilvános könyvtárak körében. Ennek a célnak az érdekében szerveztünk egy két napos továbbképzést, ahol a hallgatók – a meghívott közkönyvtárosok – megismerkedhettek a minőségbiztosítása alapjaival, Vidra Szabó Ferenc közreműködésével, valamint betekintést nyerhettek jó gyakorlatokba (Albertus László Mezőkovácsházáról, míg Szóllás Péter Balatonalmádiból érkezett hozzánk.) Az elméletet jól kiegészítette dr. Pálmai Judit szociológus gyakorlati útmutatója a kérdőívezés módszertanáról.
Könnyed lazításként ismét egy átadó/átvevő leltár, ezúttal Tiszaszigeten. Természetesen itt sem ment mindig zökkenőmentesen, de most már valóban elmondhatjuk, hogy tényleg a teljes állomány feldolgozásra került, és még hiány sem volt.
Az október hónap elsősorban a műsorok hónapja volt. Sok száz kilométert mentünk, utaztunk a megyében. Ennek összegzése egy későbbi időpontban várható
A számtalan program mellett zajlottak a szervezések, könyvtárlátogatások. Október 15-ig két új településsel sikerült szerződést kötnünk, így 2017-ben már 36 település ellátásáért felel a Somogyi-könyvtár. (Ásotthalom és Dóc az újonnan csatlakozó)
Zajlott a könyv- és eszközszállítás, az év vége előkészítése.
Nagytőkén ismét könyvtáros csere történt (nem mellesleg polgármester váltás is), így itt is szükség volt egy állományellenőrzésre. Ami persze együtt jár egy kis állományrendezéssel, kivonással is.
November a konferenciák hónapja volt. Sajnos kevés helyen tudtunk megjelenni, de így is jártunk Miskolcon (KSZR műhelynapok), Budapesten (MKE konferencia az IFLA trendekről), Kaposváron (MKE többek között az IFLA trendekről és az életpályamodellről).
Az év végével immáron esedékessé válik a könyvtári állomány mellett az eszközleltár is. A kötelező három évenkénti leltárt is folyamatosan zajlik, hogy december 31-ig le tudjuk zárni, és az esetleges problémákat orvosolni. Itt is szeretném megköszönni azt a hatalmas rugalmasságot, amivel segítette mindenki a munkánkat, hogy időben és precízen elkészüljön minden.
Még november elején elkezdtük a magyarcsanádi könyvtári állomány leválogatását, hogy a hó végi költözésre már a szépen letisztult állománnyal állhasson neki a település. Ez sikerült is. A november vége módosult december elejére, de immáron szép, új, méltó környezetben várja használóit a felfrissült könyvtári állomány.
December elsején megtartottuk idei utolsó kistérségi találkozónkat is. A helyszín ezúttal Tömörkény volt. Sajnos sok közeli kolléga egyéb elfoglaltság miatt nem tudott eljönni, így egy jó hangulatú, ám munkánkat sokban előre vivő és segítő kerekasztal beszélgetéssel telt a délelőtt. Igyekeztünk minden felmerülő kérdésre kielégítő választ adni. Bízom benne, hogy mindenkinek ez volt a tapasztalata. A kollégák megismerhették egymást, és egy szépen felújított, és használt könyvtárat. Reméljük, minden résztvevő hozzánk hasonlóan eredményesnek ítélte a délelőttöt.
December elsejével személyi változások is történtek nálunk. Nem csak a szolgáltató helyek könyvtárosai változhatnak, de néha mi is. Ugyan már június óta felmentési idejét töltötte Bajuszné Magdi, de valójában november 30-án zárult le életének a Somogyis korszaka. Decembertől pedig a csapatot erősíti, sőt személyében immár vezetőt is kap a csoport, Genczinger Ildikó.
Vele együtt továbbra is igyekszünk minden kérést, igényt kielégíteni, teljesíteni.
A fentiekben csak a legfontosabb eseményeket igyekeztem kiemelni. Biztos sok minden kimaradt, és tudom, hogy sok minden történt még az ősszel. De bízom benne, hogy a továbbiakban is együtt fogjuk alakítani mindennapjainkat, együtt fogunk dolgozni a könyvtárakért, olvasáskultúráért.