Országos könyvtárszakmai tanácskozás Békéscsabán

2019. május 29-30-án szakmai tanácskozáson – IKSZ-tagként – a megyei hatókörű városi könyvtárak igazgatói vettek részt, valamint a KSZR működtetésével megbízott kollégák.

Országos könyvtári szakmai tanácskozás BékéscsabánOrszágos könyvtári szakmai tanácskozás BékéscsabánOrszágos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán Országos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán

A Békés Megyei Közgyűlés alelnökének, a város alpolgármesterének és országgyűlési képviselőjének beszéde után Sörény Edina, az EMMI Kultúráért Felelős Államtitkárság Könyvtári és Levéltári Főosztályának vezetője ismertette a könyvtárak helyzetét, fejlesztési lehetőségeit.

Beszélt a Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégiáról, az Országos Könyvtári Platformról, de konkrét intézkedésekről nem tudott beszámolni. Kérdezték Edinát a bérrendezésről, egyelőre arról sincs hivatalos információ.

A délutáni programok Ramháb Mária (IKSZ-elnök) előadásával kezdődtek, aki a KSZR eredményeit foglalta össze 2013-2018-ig. Előadásában minden fontos fejlesztési területre kitért (számítógépek mennyisége, épületfelújítás, állománygyarapítás, rendezvények száma stb.) és összehasonlította a 2013-as kiinduló adatokat a 2018-ra tervezett, majd a ténylegesen megvalósult eredményekkel. A grafikonok adataiból kiderült, hogy egyes esetekben jobb eredményeket értünk el a vártnál, más esetekben nem mindig, de jellemzően megközelítettük a tervben megfogalmazott értékeket.

Egyértelműen látszódik a kistelepülési könyvtárak fejlődése. Ramháb Mária azt is megfogalmazta, hogy a KSZR-rendszer nélkül ma Magyarországon a kistelepülési könyvtárakban nem működnének az alapvető könyvtári szolgáltatások. Arra a kérdésre, hogy a KSZR-normatíva emelésére van-e reális esély, Sörény Edina azt válaszolta, hogy nem a legmegfelelőbb az idő ennek a tárgyalására, most inkább az életpályamodell és a bérrendezésünk a legfontosabb kérdés.

Ezt követően átsétáltunk a Békés Megyei Könyvtárba, ahol megtekintettük és kipróbáltuk a könyvtár épületében létrehozott makerspace teret, a Kollabort.

„A KOLLABOR egy természettudományos élményközpont és közösségi alkotótér, ahol tapasztalati úton fedezheted fel saját kreativitásod és tehetséged.”

A Kollabor az EFOP-3.3.6-17-2017-00021 pályázat által jött létre az Életfa Kulturális Alapítvány és a Békés Megyei Könyvtár együttműködésében.
Az alábbi témákban tartanak foglalkozásokat, szakköröket a középiskolások és az érdeklődők számára:

  • agrárrobot-építés,
  • autonóm járművek építése, megismerése,
  • egészséges táplálkozás,
  • gasztronómiai élményfoglalkozás,
  • élményturizmus-tervezés,
  • ipar 4.0, mozgás- és idegrendszer összefüggéseinek felfedezése, fejlesztése,
  • okos város,
  • stresszkezelés,
  • neurofeedback,
  • termékfejlesztés,
  • 3D nyomtatás.

Ottlétünkkor kipróbálhattuk a robotépítést és -működtetést, a műanyagfeldolgozás lehetőségeit, vagy az ún. piszkos helyiségben – ahol CNC-marógép és lézervágógép is található -, elkészíthettünk egy japán kötészeti módszerrel készült fa könyvet. Eközben a könyvtárigazgatók zárt körű szakmai tanácskozáson vettek részt.Országos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán

2. nap

Két kistelepülési könyvtárat látogattunk meg, elsőként Bélmegyerre utaztunk, és megtekintettük a felújított KSZR-könyvtárat:

Országos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán

Országos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán

Országos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán
Országos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán
Országos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán

Megtudtuk, hogy  Békés megyében híresen jó pálinkákat készítenek. Az Árpád Pálinkamanufaktúra vezetője tartott előadást a pálinkafőzés technológiájáról, és az 50 éves családi vállalkozás hagyományairól. Kóstolásra is volt lehetőség. A könyvtár bútorzatát az NKA Kistelepülések könyvtárainak szakmai eszközfejlesztése, korszerűsítése pályázaton elnyert támogatásból újították fel.

Tovább utaztunk Okányra. Útközben Szelekovszky László nyugalmazott természetvédelmi szakfőtanácsos volt az idegenvezetőnk. Laci bácsi mindent tud Békés megye természeti értékeiről, ismeri az összes fát, bokrot a megyében, utunk során mesélt a kunhalmokról, a grófi kastélyokról, kúriákról, öreg fákról, a Körösökről, minden természeti értékről, ami mellett elhaladtunk. Szelekovszky László rendszeresen tart előadásokat a KSZR-településeken is, és mindig nagy az érdeklődés ezeken a programokon.

Az okányi könyvtár egy frissen felújított könyvtár, a fent említett pályázati forrásból, valamint KSZR-költségvetésből kipótolva tudták a belső bútorzatot kicserélni, hiszen ez egy viszonylag nagy alapterületű intézmény. Az okányi könyvtáros 40 éve dolgozik az ottani könyvtárban, az ő érdeme, hogy a közösség hatalmas helytörténeti gyűjteménnyel rendelkezik. Megérkezett a könyvtárba Soós Emőke, erdélyi származású bábművész, aki egy székely történetet mesélt el nekünk. Nagy sikere volt az előadásának. Emőke rendszeresen járja a KSZR-településeket, mint mesemondó, kicsik és nagyok
egyaránt imádják az ízes beszédét és székely előadásmódját.

Ezután Gyulára utaztunk, és ebéd után lehetőség volt az ICOMOS-díjas gyulai Almási-kastélyt megtekinteni.

Országos könyvtári szakmai tanácskozás Békéscsabán

Tartalmas és emellett szórakoztató két napot töltöttünk Békésben, jó ötletekkel tértünk haza akár a könyvtárbelső kialakítását, akár más, fiataloknak tartható foglalkozásokat illetően. A Pest megyei kollégáktól kaptunk ajándékba egy kiadványt Könyvkelengye címmel, amely a szülőknek íródott segítségképpen, hogy milyen módszerekkel lehet a könyvolvasást megszerettetni kisgyermekkorban.

Az összefoglalót készítette:
Genczinger Ildikó osztályvezető
Somogyi-könyvtár, Megyei hálózati osztály